Добродошли на сајт наше школе!
Сазнајте све о нашој школи, успесима наших ученика и наставника. ДОБРОДОШЛИ!
https://www.youtube.com/watch?v=9tpEmib2Ioc&feature=emb_title
Број телефона: ДЕЖУРНИ ЕПИДЕМИОЛОГ НИШ
060/4119-416, 060/48-988-25
Шта је нови COVID-19? Шта је САРС-CoV-2?
Нови коронавирус који се појавио 2019. године назван је САРС-CoV-2. Откривен је у Кини крајем 2019. Ради се о новом соју коронавируса који пре није био откривен код људи. Болест узрокована тим вирусом назива се COVID-19.
Како се вирус преноси? Колико лако се он шири?
Иако вирус потиче од животиња, он се сада шири са особе на особу (пренос са човека на човека). Тренутно доступни епидемиолошки подаци нису довољни за утврђивање лакоће и успешности ширења вируса међу људима. Вирус се углавном преноси капљичним путем при кијању и кашљању.
Прелиминарна истраживања указују да је просечан период инкубације 5–6 дана, са максималним периодом до 14 дана. Иако су људи најзаразнији када имају симптоме (налик на симптоме сезонског грипа – повишена температура, кијање, кашљање), постоје назнаке да неки људи могу пренети вирус иако немају симптоме или пре него што се симптоми појаве што није неуобичајено и код других вирусних инфекција.
Који су симптоми заразе 2019-nCov?
Колико је познато, вирус може узроковати благе симптоме сличне грипу попут:
У тежим случајевима јавља се тешка упала плућа, синдром акутног отежаног дисања, сепса и септички шок који могу узроковати смрт пацијента. Особе које болују од хроничних болести подложније су тежим облицима болести.
Јесу ли неки људи под већим ризиком од других?
Старије особе и особе с хроничним болестима (попут повишеног притиска, срчаних болести, дијабетеса, поремећаја јетре и болести дисајних путева) имају већи ризик развоја тежих облика ове болести.
Где особа која има симптоме и сумња на инфекцију новим коронавирусом може да се тестира?
Ако имате симптоме инфекције органа за дисање (повишена температура, кијавица, кашаљ, цурење из носа, отежано дисање или друго), одмах ставите маску преко уста и носа, појачајте хигијену руку (прање топлом водом и сапуном у трајању од најмање 20 секунди), избегавајте контакте са другим особама, користите марамицу кад кијате или кашљете, и позовите телефоном епидемиолога института или завода за јавно здравље надлежног за подручје у коме боравите (контакт телефоне можете наћи овде). Од епидемиолога ћете добити упутства о даљем поступку. Потребно је да поступите у складу са добијеним упутствима.
Како избећи заразу?
Ако боравите у подручјима у којима постоји интензивна трансмисија вируса:
Како да се понаша особа која је била у блиском контакту са особом оболелом од COVID-19?
Особа која је током последњих 14 дана била у блиском контакту са оболелим од COVID-19 биће стављена под активни наџор у самоизолацији. То значи да ће особа бити у кућној изолацији под здравственим наџором, мерити телесну температуру једном дневно и бити у свакодневном контакту са надлежним епидемиологом. Ако ова особа развије знаке респираторне болести, епидемиолог који спроводи наџор поступиће према алгоритму активности за поступање са лицем коме је издато решење о стављању под здравствени наџор у вези са могућом изложеношћу инфекцији новим коронавирусом САРС-CoV-2.
Која су правила за дезинфекцију/прање руку?
Прање и дезинфекција руку кључни су за спречавање инфекције. Руке треба прати често и темељно сапуном и водом најмање 20 секунди. Када сапун и вода нису доступни можете користити дезинфицијенс који садржи најмање 60% алкохола. Вирус улази у тело кроз очи, нос и уста, стога их немојте дирати неопраним рукама.
Сва потребна обавештења можете видети на сајту Министарста здравља: https://covid19.rs/o-covid-19-virusu/ или Институту за Јавно здравље Ниш http://izjz-nis.org.rs/